Mi vár ránk 2025-ben?
A következő évben a gazdaság alapvetően stabil maradhat, de a kamatcsökkentés és az alacsonyabb inflációs nyomás ellenére az elemzők óvatosak. A közelgő kamatvágások segíthetnek a vállalatoknak, de a túlértékelt részvények és a várhatóan csökkenő profitbővülés kockázatokat rejtenek magukban. Ha kamatcsökkentési ciklus elnyúlik vagy rövidebb lesz, akkor a befektetői bizonytalanság nőhet és eladásokat generálhat a piacon. Jelenleg nincs olyan esemény, amely nagy korrekcióra adhatna okot, viszont nagy tér sincs az emelkedésre, ellenben az egyedi részvényekben lehet jelentős felértékelődési potenciál.
Donald Trump hatása a tőzsdei árakra
Donald Trump politikája komoly hatással lehet a gazdaságra. A 2025-ös évben is a gazdasági és politikai irányvonalak lesznek azok, amelyek meghatározzák bizonyos iparági szereplők sorsát.
Energiaipar és Védelmi Ipar: Trump korábbi politikája az energiaipari és védelmi szektorokra fókuszált, és várhatóan ebben a ciklusban is hasonló irányvonalat követhet. Az olaj- és gázipari vállalatok, valamint a védelmi cégek továbbra is kiemelt szereplők maradhatnak.
Technológiai Ipar: Azonban a túlértékelt technológiai cégek, mint a Tesla, Apple, és Microsoft esetében már kevésbé várható a gyors növekedés. A túl magas piaci árak mellett az elemzők mérsékelt profitbővülésre számítanak, és a verseny fokozódásával ezek a cégek már nem biztos, hogy a korábbi mértékben képesek fenntartani növekedésüket.
Pénzpiacok, bankok: Vélhetően a bankok tőkekövetelményei sem szigorodnak majd, valamint a következő ciklus várhatóan kriptobarátabb lesz, így minden jel szerint a bankrészvények és kriptopénzek árai emelkedni fognak. Az amerikai kötvényhozamok tovább emelkednek, ami a várható költségvetési hiány megemelkedésének tudható be. Már a hozamok, és a bitcoin ára az elnökválasztás másnapján jelentősen emelkedtek.
Nagybefektetők a részvénypiacokon
Annak ellenére, hogy a részvénypiaci optimizmus a legnagyobb az elmúlt 8 évhez viszonyítva, még mindig jelentős készpénzen üldögélnek a guruk. Az optimizmus hangulatért jellemzően a magán kisbefektetők felelősek, amelyek egyre nagyobb részarányt képviselnek a piacokon.
Warren Buffett a Berkshire Hathaway első embere a decemberben tovább vásárolta kedvenc olajtársaságának, az Occidental Petroleumnak a részvényeit, valamint a Sirius XM rádiótársaságot és a VeriSign internetes vállalatot.
Bill Ackman jelentősen megnövelte részesedését a Nike-ban, valamint a Brookfield Corporation ingatlanbefektetési vállalatban, valamint eladta Hilton részvényeinek csaknem 20%-át.
Michael Burry – Scion Asset Management: . A technológiai szektorban való pozicionálás mellett Burry figyelme az értékpapírok hosszú távú fundamentumaira irányul, és nem fél a kockázatosabb, de potenciálisan magas hozamú vállalatokba történő befektetésektől. Tovább vette a kínai részvényeket, mint az Alibaba, a JD, valamint a Baidu vállalatokat. A Shift4 Payments (FOUR) fizetésfeldogozó és a Molina Healthcare egészségügyi szolgáltató vállalatokban pedig növelte tovább a részesedését.
Soros György vállalata mindig aktívan kereskedik, olyan cégekben lát fantáziát, mint a Viatris, a Rithm Capital, a Salesforce, a Boeing, a Beyond Air, a 3M, az Alphabet, vagy a Freeport-Mcmoran, de a kínai részvényeket is tovább vette, úgy mint a JD-t vgy az Alibabát.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése