Mit vettek a guruk az elmúlt negyedévben?

Az amerikai jegybank átmenetileg felhagyott a kamatcsökkentéssel, mivel a gazdasági bizonytalanságok és az inflációs félelmek továbberősödtek. Az új amerikai elnök vámpolitikája illetve kiszámíthatatlansága megkeverte a lapokat, és vannak olyan cégek, amelyek vesztesei vagy éppen nyertesei a beiktatás óta eltelt egy hónapnak. Gyakorlatilag minden napra jut valami piacot megmozgató hír, akár a vámokról, akár háborúról vagy az inflációról essen szó. Közben visszaestünk a tavaly novemberi szintekre, az elmúlt 3 hónap emelkedése mostanra már eltűnt.

Warren Buffet cége a Berkshire Hathaway továbbra rekord mennyiségű készpénzen üldögél. Az elmúlt félévben is inkább az eladásokon volt a hangsúly, de vételekre is akadt néhány példa. Elképzelhető, hogy valami nagyobb felvásárlása készülnek. Ami a vételeket illeti tovább vette a kedvenc olajipari részvényét az Occidental Petroleum-t, de sörkedvelők is csatlakozhatnak tulajdonostársnak a guru mellé a Constellation Brands söripari cégben. A Domino’s Pizza, a Pool Corp, a Sirius XM, valamint a Verisign vállalatok részvényeit ismét tovább vette a korábbi negyedévhez hasonlóan. 

Buffeték nem sokáig tartogatták az Ulta Beauty szépségipari céget, de a bankszektorból is sok papírt adtak el, többek között csökkentették a részesedésüket a Bank of America, a Capital One Financial, a Citigroup, a NU Holdings pénzügyi vállalatokban, de ezen kívül adtak el T-Mobile US valamint Louisiana Pacific részvényeket.

Bill Ackman továbbra is bízik a Nike illetve az Uber cégekben. Nemcsak pozitív véleménnyel van róluk, de a papírjaikat is vette az utóbbi negyedévben. Ugyancsak növelte a részesedését a Brookfield Corporation befektetési valamint a Seaport Entertainment vendéglátóipari vállalatokban. A Hilton valamint a Chipotle cégeket tovább adta a korábbi negyedévhez hasonlóan. 

Michael Burry bevásárolt az elmúlt negyedévben. Habár az Alibabából és a JD-ből adott el, továbbra is nagy fantáziát lát a kínai részvényekben, vásárolt PDD Holding (Temu anyavállalata) valamint Baidu papírokat. Beszállt a jobb napokat is megélt Estee Lauder (EL) szépségipari vállalatba, Bruker Corp műszergyártóba, a HCA Healthcare egészségügyi szolgáltatóba, a VF Corp ruhaipari vállalatba, az Oscar Health egészségbiztosítóba, az American Coastal Insurance ingatlanbiztosítóba valamint a Canada Goose Holdings téli luxusruhákat gyártó cégbe. Az eladások kevésbé domináltak az elmúlt negyedévben, a már említett Alibaba, JD, valamint a Molina Healthcare vállalatokból adott el.

Soros György alapja a Soros Fund Management továbbra is aktív volt a befektetési piacon az elmúlt negyedévben. Újdonság a portfóliójában a Septerna gyógyszeripari cég valamint, a Joby Aviation elektromos légitaxi vállalat, a Sempra energetikai cég, valamint a First Solar napelemgyártó. A klasszikus technológiai cégek közül a Microsoft, az Amazon, a Snowflake valamit az Uber is vásárlásra került. Bővült a Nike, Itron, Boeing, TSM, FedEx, Ventas, valamint JD részvények száma a Soros Alapnál.

Számos cégtől megszabadult, többek között kiszált a Viatris-ból, Heico-ból, MMM-ből, Oscar Heath-ből, Freeport-McMoran-ból, JPMorgen-ből, Ritm Capital-ból, de a D.R. Horton, a CSX, a Sanofi, valamint az Alibaba részesedése is jelentősen csökkent.

David Tepper az Appalosa Management vezetője is inkább a kínai piac mellett tette le a vokság. Vásárolt a kínai vállalatok közül Alibabát, PDD Holdingot, JD-t, Baidu-t, de jó néhány amerikai technológiai cégben is tovább növelte részesedését, mint az Nvidia-ban, az AMD-ben, az Uber-ben, valamint a Micron Technology-ban. Néhány jelentős techcégből eladott, így a Meta-ból, az Alphabet-ből, az Amazon-ból, a Lyft-ből, valamint az Oracle Corporation-ből.

A guruk megosztottak voltak, van aki jelentősen bevásárolt, még más inkább visszafogott eladásokat hajtott végre. Egy biztos, vannak az amerikai piacon már-már túlértékelt techcégek, de ha a teljes képet nézzük, azért látható, hogy vannak olyan vállalatok és nemcsak Amerikában, amelyek kimaradtak az elmúlt hónapok emelkedéséből, illetve most már az emelkedést jórészt "visszaadták" a piacok. Ráadásul olyan adatok jöttek ki, amely az amerikai gazdaságot recesszió közeli teljesítményre becsüli az első  negyedévre. Vajon az ilyen bizonytalan környezetben előtérbe kerül-e, hogy "készpénz a király"?  

Megjegyzések